hortensji BUKIETOWYCH

Hortensje - wyjątkowe kwiaty do ogrodu

Hortensje to wyjątkowe kwiaty, które zjednują w sobie ludzi już od pierwszego wejrzenia. Nic więc dziwnego, że często są spotykane w przydomowych ogrodach. Mają dość spore wymagania glebowe, za które czytaj więcej »

 

Hortensje - wyjątkowe kwiaty do ogrodu

Hortensje to wyjątkowe kwiaty, które zjednują w sobie ludzi już od pierwszego wejrzenia. Nic więc dziwnego, że często są spotykane w przydomowych ogrodach. Mają dość spore wymagania glebowe, za które jednak odwdzięczają się niesamowitą prezencją w czasie kwitnienia - od czerwca aż do jesieni. Jak zaopiekować się hortensjami bukietowymi lub ogrodowymi, by wyglądały pięknie i wyjątkowo, a także jak zaaranżować w ogrodzie m.in. hortensję bukietową na pniu?

Hortensja bukietowa a hortensja ogrodowa

Na dobry początek znajomości z hortensjami warto zrozumieć ich podstawowy podział. Jest on dość ważny, choć różnice pozornie wydają się niewielkie. Bowiem hortensje bukietowe tworzą kwiatostany na tegorocznych pędach, zaś hortensje ogrodowe - na zeszłorocznych. To różnica kluczowa w ich uprawie, gdyż tę pierwszą odmianę można silnie skracać, wciąż ciesząc się bujnym kwitnieniem, podczas gdy skracanie odmiany ogrodowej może przynieść wiele negatywnych skutków. Oprócz tego hortensja ogrodowa daje ogromne możliwości pod względem aranżacji ogrodu, zaś hortensja bukietowa znakomicie komponuje się z trawami ozdobnymi.

Jak uprawiać hortensje?

Uprawa różnych odmian hortensji zależy m.in. od wymienionego wyżej podziału. Hortensje ogrodowe wymagają gleb próchniczych, przepuszczalnych i wilgotnych. Najlepiej rozwijają się w półcieniu, choć to słońce bardziej sprzyja kwitnieniu. Oprócz tego zalecane jest stosowanie odpowiedniego nawozu do tych kwiatów, a także obfite podlewanie, zwłaszcza jeśli sadzonki hortensji znalazły się na stosunkowo suchym gruncie. Z kolei niektóre odmiany hortensji bukietowej są zaprzyjaźnione z miejscami nasłonecznionymi i to tam będą się najlepiej rozwijać. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając miejsce na sadzonki hortensji.

Jakie sadzonki hortensji wybrać?

Jak w przypadku większości kwiatów, istnieje wiele różnych odmian hortensji. Większość kupujących zwraca uwagę na zdjęcia poszczególnych gatunków dostępne w Internecie. To dobry sposób na znalezienie odpowiedniej odmiany hortensji do swojego ogrodu. Warto jednak przy tym zwrócić uwagę na wygląd samych sadzonek. Powinny prezentować się zdrowo i nie być przesuszone. Wybierając hortensje do ogródka, należy także odpowiednio dobrać ich typ - bukietowe lub ogrodowe. Można także połączyć obydwa te rozwiązania i uzyskać intrygujący efekt wizualny.

Aranżacje ogrodowe przy pomocy hortensji

Hortensje to kwiaty ozdobne, z tego względu już jako samotnie stojący krzew prezentują się wyjątkowo. Można jednak przygotować bardziej oryginalne aranżacje ogrodowe. Jednymi z bardziej dostojnych kwiatów są hortensje białe, które można wykorzystać do stworzenia delikatnego i klasycznego ogrodu. Oprócz tego można przygotować oryginalną ozdobę w postaci hortensji bukietowej na pniu, która przypomina wielobarwne drzewo wprost z krainy czarów. Jest to forma szczepiona, którą trudno uzyskać, jednak ostatecznie prezentuje się absolutnie wyjątkowo w ogrodzie.

Gdzie kupić różne odmiany hortensji?

Różnorodne odmiany hortensji bukietowych, jak i ogrodowych prezentuje sklep Podkarpackie Sady. Znajdują się tam hortensje w różnych kolorach, a także garść podstawowych informacji na temat uprawy tych przepięknych kwiatów. Każda odmiana została dokładnie opisana i zaprezentowana na fotografiach.

Artykuły powiązane