Brzoza

Jej wysokość brzoza

Kto z nas nie zna brzozy? To łatwo rozpoznawalne drzewo o charakterystycznej białej korze jest cenione przez wszystkich. Jej wyjątkowy wygląd to nie wszystko. słynie ze swoich właściwości leczniczyc czytaj więcej »

hortensji BUKIETOWYCH

Hortensje - wyjątkowe kwiaty do ogrodu

Hortensje to wyjątkowe kwiaty, które zjednują w sobie ludzi już od pierwszego wejrzenia. Nic więc dziwnego, że często są spotykane w przydomowych ogrodach. Mają dość spore wymagania glebowe, za które czytaj więcej »

 

Jej wysokość brzoza

brzoza

Kto z nas nie zna brzozy? To łatwo rozpoznawalne drzewo o charakterystycznej białej korze jest cenione przez wszystkich. Jej wyjątkowy wygląd to nie wszystko. Https://Www.podkarpackiesady.pl/35-brzozy Brzoza słynie ze swoich właściwości leczniczych, dlatego też każdy chciałby mieć ją w pobliżu swojego domu. Skąd się bierze popularność brzozy i w jaki sposób może okazać się ona pomocna?

Brzoza – gdzie można ją spotkać?

Brzozy są jednymi z najpopularniejszych drzew rosnących w Polsce. Mają właściwości lasotwórcze. Wszystko dzięki bardzo drobnym i lekkim nasionkom. Drzewa te rosną w grupach i bardzo łatwo je rozpoznać, ponieważ mają białą korę. Korona tego drzewa również wygląda nieco inaczej niż korny jej leśnych sąsiadów. Zwisające praktycznie do samej ziemi gałęzie, aż kuszą, aby je dotknąć.

Dokąd się wybrać, aby spotkać brzozę? W zasadzie każde oświetlone i niezbyt wilgotne stanowisko jest idealnym miejscem na jej wzrost. Informacje o miejscach, w których rosną brzozy z pewnością posiadają grzybiarze. W pobliżu korzeni tego drzewa rosną bowiem koźlaki. Te dwa organizmy są dla siebie jak najlepsi sąsiedzi. Lubią taki sam klimat, a dzięki symbiozie z korzeniem brzozy, grzyby zaopatrują się w niezbędne im związki organiczne.

Najpopularniejsze wśród brzóz

Wbrew pozorom rodzina roślin brzozowatych nie ogranicza się do jednego rodzaju drzew. Prowadząc dokładniejsze obserwacje, łatwo zauważyć, że poszczególne drzewa różnią się wysokością, kolorem liści oraz kształtem korony. Najpopularniejsze brzozy rosnące w naszym kraju to: Brzoza brodawkowata, Brzoza karłowata, Brzoza pożyteczna, Brzoza ojcowska, Brzoza niska.

Jak widać, jest wiele drzew tej odmiany. Jeśli chcemy mieć brzozy w ogrodzie, to najpierw musimy dowiedzieć się wszystkiego o jej poszczególnych odmianach. Zwykle jednak polecane są odmiany karłowate o nieco kulistym kształcie. Nisko osadzona korona takiego drzewa sprawi, że będziemy mogli cieszyć nim swoje oczy na co dzień.

Co nam daje brzoza?

Czy drzewo brzoza jest dla nas w jakiś sposób pożyteczne? Odpowiedź jest oczywista. Tak! Ma ono niezliczoną ilość darów, które codziennie nam ofiaruje. Po pierwsze i chyba najważniejsze, jest ona drzewem ozdobnym. Piękny ogród bez brzozy? Chyba mało realne. Nawet gdyby była jedyną rośliną w ogrodzie, z pewnością ozdobi go wystarczająco. Jeśli więc ktoś zastanawia się nad zakupem brzozy do ogrodu, to nie powinien dłużej tracić na to czasu i ją po prostu zasadzić.

Po drugie drzewo brzozy wykorzystywane jest w meblarstwie. Mówi się, że meble wykonane z drewna brzozy są meblami „na lata”. Produkty takie odporne są na zarysowania, pęknięcia i mają piękną strukturę.

Kolejnym powodem, dla którego kochamy brzozy, są jej wytwory o właściwościach zdrowotnych. Zarówno sok z brzozy, dziegieć, jak i jej liście posłużą nam lepiej niż lekarstwa z apteki.

dobra brzoza

Sadzimy brzozę

Dobrej jakości sadzonki brzozy z pewnością dadzą efekt pięknego i zdrowego drzewa w przyszłości. W sklepie internetowym Podkarpackie Sady.pl dostępnych jest wiele różnych odmian tego drzewa w postaci sadzonek. Opisy produktów z pewnością ułatwią wybór każdemu nawet początkującemu ogrodnikowi.

Wśród produktów znajdują się najpopularniejsze brzozy brodawkowate, w tym również brzozę Royal Frost, która z pewnością zadziwi nie jedną osobę. Jej cechą charakterystyczną jest bordowy kolor liści, który w sezonie jesiennym przybiera barwę pomarańczowo – czerwoną.

Bardzo efektownymi brzozami są drzewa o niewielkich rozmiarach jak na przykład ZOLD SZAKAL lub LONG TRUNK. Sprawdzą się one nawet w małych ogrodach. Ich obwisłe gałęzie bardzo często dosięgają ziemi, tworząc efekt płaczącego drzewa. Posiadacze dużych ogrodów mogą pozwolić sobie na brzozę większego rozmiaru. Warto zauważyć, że niektóre z nich są bardzo okazałe i mogą dorastać nawet do 10 metrów. Sadząc tak wysokie drzewo, upewnijmy się, że nie przeszkodzi nam ono w przyszłości i nie będziemy musieli go ścinać.

Artykuły powiązane